Bilmeniz Gereken 4 Influencer Pazarlama Kampanyası Örneği

Bilmeniz Gereken 4 Influencer Pazarlama Kampanyası Örneği

Influencer pazarlama kampanyası örneklerine neden ihtiyacınız var?

Cevap basit: yaratıcılığınızı harekete geçirir ve bir sonraki kampanya stratejinize ilham verir.

Neden önemlidir?

Çünkü etkileyici pazarlama en etkili pazarlama taktiklerinden biridir ve faydalarından yararlanmak için bunu doğru yapmanız gerekir.

Hiç sadece hayran olduğunuz biri onayladığı için bir şey satın aldığınız oldu mu?

Çoğumuzun başına gelmiştir.

Neden?

Basit. Ağızdan ağza pazarlama ve sosyal kanıt artık satın alma kararlarının ana itici güçlerinden ikisi.

Tüketiciler, gerçek hayatta hiç tanışmamış olsalar bile tanıdıkları birinin fikirlerine markalardan çok daha fazla güvenirler.

Aslında rakamlar da aynı şeyi söylüyor.

Edelman'ın bir raporuna göre, tüketicilerin %63'ü, markanın kendisi hakkında söylediklerinden çok, etkileyicilerin bir marka hakkında söylediklerine güveniyor.

Sürpriz Etkileyen Pazarlama

Edelman aracılığıyla görüntü

Bu nedenle, etkileyici pazarlamanın geleneksel reklamcılığı geçersiz kılmaya başlaması şaşırtıcı değil.

Şimdi, bir sonraki bölüm için.

Başarılı influencer kampanyalarını tam olarak nasıl planlıyorsunuz?

Influencer pazarlama kampanyalarının başarılı örneklerinin ortaya çıktığı yer burasıdır.

Bu gönderide, pazarlamacıların öğrenebileceği 4 etkileyici pazarlama kampanyası örneğinin bir listesini derledik. Öneri yok, ipucu yok, fikir yok; ilham alabileceğiniz basit, gerçek örnekler.

Ama önce, başarılı etkileyici pazarlama kampanyalarının yapı taşlarına hızlıca bir göz atalım.

Bir Influencer Pazarlama Kampanyasını Güçlü Kılan Nedir?

Markanız, bütçeniz ve hedefleriniz ne olursa olsun, etkileyici pazarlama kampanyalarınızı tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

Unutmayın - etkileyici pazarlama pahalı olmak zorunda değildir.

Yeni restoranınızı tanıtmak için Gordon Ramsay'e ödeme yapmanıza gerek yok. Herhangi bir iyi ve güvenilir gıda etkeni bu işi yapabilir.

Doğru yaklaşımla, hemen hemen her şey mümkündür.

Örneğin, dünya çapında Instagram kullanıcı adı @dudewithsign ile tanınan Seth'i ele alalım.

Influencer Pazarlama

Instagram üzerinden görüntü

Seth, Instagram yolculuğuna Ekim 2019'da başladı. 2 yıl ve 188 gönderiden sonra, 7,7 milyon takipçiye ve doğrulanmış bir hesaba sahip.

Seth, hesabını büyütmek için büyük paralar mı yatırdı? HAYIR.

Üst düzey üretim ona büyük bir hayran kitlesi kazandırdı mı? Ayrıca hayır.

Seth'in hedef kitlesini anlama ve ilgili kalma becerisi onu bugün bulunduğu yere getirdi.

Kontrol etmek üzere olduğumuz tüm etkileyici pazarlama kampanyaları örneklerinin hemen hemen ortak faktörü budur.

Peki hangi örnekleri seçtiğimizi görmeye hazır mısınız?

Başlayalım.

1. Dunkin' Donuts

Çok uluslu kahve ve çörek şirketi Dunkin' Donuts ve ajansı Trilia, Ulusal Donut Günü için bir kampanya yürütmek istedi.

Görsel içeriğin gücünü biliyorlardı, özellikle de konu yiyecek olan her şeye geldiğinde.

Bu nedenle, etkileyici bir pazarlama kampanyasının bir parçası olarak, lezzetli çöreklerini ön plana çıkaran görsel olarak çekici ve eğlenceli içerikten yararlandılar. Hayranlar, Dunkin'in mağazalarını ziyaret ederek ve bir içecek satın alarak ücretsiz çöreklerini almaya teşvik edildi.

Bunu nasıl yaptılar?

Dijital yetenek ağı ve eğlence stüdyosu Collab, kampanyaya öncülük edecek sekiz popüler yaşam tarzı etkileyicisini seçmek için titizlikle çalıştı.

Ulusal Donut Günü'nde Dunkin' Donuts'un Snapchat kanalını devralmak için arka arkaya bir diziliş halinde örgütlendiler.

Snapchat Kanalı

Shorty Ödülleri aracılığıyla görüntü

İçerik oluşturucular, izleyicileri mağazaları ziyaret etmeye ve özel tekliften yararlanmaya teşvik eden içerikler paylaştı. Dunkin' Donuts ayrıca mağazalarında kullanılabilecek benzersiz özel Snapchat Geofilters ile geldi.

Aslında şirket aynı zamanda Snapchat'in yeni özelliği olan "Snap to Unlock" özelliğini kullanan ilk markalardan biriydi. Bu, hayranların Geofilter'ı 24 saat boyunca herhangi bir yerde kullanmasını sağlayarak Dunkin'in pek çok gözünü kazanmasını sağladı.

Kilidi Açmak için Yapış

Twitter üzerinden görüntü

Etkileyiciler, Dunkin' Donuts'un Snapchat kanalına daha fazla trafik çekme çabasıyla, Instagram ve Facebook gibi diğer platformlarda da içerik yayınladı.

Sonuç?

Dunkin' Donuts , Ulusal Donut Günü'nde aylık bazda olduğundan 10 kat daha fazla Snapchat takipçisi kazandı . Ayrıca kampanya 3 milyon kişiye ulaşarak 40 bin etkileşim sağladı.

Çıkarım: Dunkin' Donuts'un etkileyici kampanyası, sosyal medya dünyasında görsellerin gücünü yineledi. Buna ek olarak, bir Snapchat devralımı ve ücretsiz çöreklerin yaratıcı birleşimi, satışların yanı sıra takipçilerde de büyük bir büyümenin yolunu açtı.

2. Mutlak Votka

Absolut Vodka'nın kampanyası, 2020 Influencer Marketing Awards'da En İyi Yiyecek ve İçecek Kampanyası için altın topladı ve bunun iyi bir nedeni var.

Votka markası her zaman gezegenimizin iyiliğine kendini adamıştır. Ancak 2019'da kendisini "Dünya Gezegeninin Favori Votkası" olarak yeniden konumlandırarak fazladan yol kat etti.

Absolut votka

Dünya Reklamları Yoluyla Resim

Hareket, çevre korumaya desteği gösteren küresel bir olay olan Dünya Günü'nde netleşti.

Marka, küçük değişikliklerin büyük etkilere yol açabileceği fikrine güçlü bir şekilde inanıyor; iklim değişikliğinin gerçek olduğunu ve bununla ancak birlikte savaşabileceğimizi.

Marka, Tabiat Ana'ya olan bağlılığını sergilemek için bir etkileyici ajans olan Collective ile çalıştı.

Toplu olarak, sürdürülebilirlik ve çevresel etkileyicilerin yanı sıra LGBTQ aktivistlerini içeren bir “aktivist ordusu” kurdu. Fikir, idealleri ve kişilikleri farklı olan bir etkileyiciler havuzuyla işbirliği yapmaktı.

LGBTQ Aktivistleri

Twitter üzerinden görüntü

Önümüzdeki 8 ayda markanın yeni konumlandırması hayata geçti.

Nasıl?

Seçilen işbirlikçiler tarafından Absolut Vodka'nın hayranlarına ve takipçilerine getirilen deneyimsel etkinlikler aracılığıyla.

Bunlar arasında markanın İsveç'teki üretim tesisinde sürdürülebilirlik taahhüdü üzerine dört günlük bir oturumun yanı sıra eşcinsel özgürlüğü için bir protesto olan tarihi Stonewall yürüyüşünü yeniden canlandıran bir fotoğraf çekimi yer aldı.

Fotoğraf çekimi

PR Newswire aracılığıyla görüntü

Nihayetinde, toplam 95 etkileyici, Absolut Vodka'nın dünyanın gezegenimiz hakkında düşünme biçimini genişletme misyonuna dikkat çekmesine yardımcı oldu. Kampanya, 68 milyon gösterim ve 8,6 milyon birleşik etkileşim sağladı.

Çıkarım: Absolut Vodka'nın kampanyasından çıkarılacak en iyi sonuç, markanın çeşitli etkileyicilerle nasıl çalıştığıdır. Marka, birbirinden tamamen farklı etkileyicilerle ortaklık kurarak, hepimizin benzersiz bir şekilde farklı olmasına rağmen birlikte daha sağlıklı bir gezegen yaratabileceğimiz fikrini yineledi.

Dahası, bu kampanya, etkileyici pazarlama kampanyanızın bir ürün satmaktan çok daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabileceğini kanıtlamaya devam ediyor. Farkındalığı artırmak, markanızı yeniden konumlandırmak ve daha fazlası için taktiği etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

3. mercedes

Tüm etkileyiciler insan değildir. Örneğin Kurt Köpeği Loki'yi ele alalım .

Loki, Siberian Husky, Malamute ve Arctic Wolf'un bir melezidir. Sahibi Kelly Lund, 2013 yılında ABD'deki seyahatlerini belgelemeye başladı.

Seyahatleri Belgelemek

Instagram üzerinden görüntü

Bugün Loki'nin onu sandığınızdan daha çok seven 2 milyon takipçisi var.

Mercedes bunun değerini gördü ve #MCPhotoPass kampanyası için insan-köpek ikilisi ile işbirliği yaptı. Kampanya, hayranlara gerçekten benzersiz bir deneyim sunmak için Loki'yi VR teknolojisiyle bir araya getirdi.

Sürükleyici videoda Lund ve Loki, Colorado'nun karlı dağlarında yepyeni Mercedes-Benz 2017 GLS spor hizmet aracıyla yaptıkları yolculukta gösteriliyor.

MCPhotoPass Kampanyası

YouTube üzerinden görüntü

Mercedes, izleyicilerin arabanın güzel kabinine gizlice göz atmanın yanı sıra Loki ile birlikte karda koşmayı deneyimleyebilecekleri şekilde araca 3D kameralar yerleştirdi.

Mercedes ayrıca önde gelen Instagram fotoğrafçılarını ek kapsama sağlamak için davet etti.

Instagram Fotoğrafçıları

Facebook üzerinden görüntü

Kampanya, yalnızca Instagram'da 173 milyon gösterim ve 4 milyon dolar kazanılan medya değeri oluşturarak Mercedes'i bir sosyal medya çılgınlığının merkezine yerleştirdi!

Çıkarım: Mercedes X Loki the Wolfdog kampanyasıyla ilgili dikkate değer olan şey, insan olmayan bir etkileyiciyle iş birliği yaparak tamamen farklı bir kitle segmentine ulaşma şeklidir. Etkili bir köpekle ortaklık kuran Mercedes, etkinin farklı şekil ve boyutlarda olduğunu kanıtladı.

4. Häagen-Dazs

Yazlar dondurmasız eksik değil mi?

Häagen-Dazs'ın etkileyici kampanyasının New Yorklulara hatırlatmayı amaçladığı şey tam olarak buydu. Marka, yaza tam bir ruh katmak için New York'taki Walgreens ve Duane Reade mağazalarında özel BOGO (bir alana bir alana) teklifleri ve örnekleme etkinlikleri düzenledi.

Bir sonraki görev? Özel teklifleri teşvik etmek.

Häagen-Dazs, New York City merkezli yaşam tarzı mikro-influencer'larıyla çalıştı. Bu etkileyiciler, perakende mağazalarının yakınında dondurma severleri hedeflemeyi amaçlayan yerel içerik oluşturdu.

Häagen-Dazs'ın Influencer Kampanyası

Instagram üzerinden görüntü

Häagen-Dazs ayrıca etkileyici kampanyasına biraz anlık pazarlama serpiştirdi.

Seçilen etkileyicilere #HDOpenContainer teması etrafında, şehrin o zamanlar açık kapsayıcı yasaları konusundaki ünlü duruşundan ilham alarak içerik oluşturmasını sağladı.

Kampanya haklı olarak Häagen-Daz'ları yaz aylarında arkadaşlarla birlikte yenebilecek hoşgörülü ama uygun fiyatlı bir ikram olarak konumlandırdı.

Etkileyenler ayrıca çatı partilerini ve şehir genelindeki örnekleme etkinliklerini de kapsıyordu. NYC havası taşıyan ilgi çekici içerik, Instagram, Pinterest, Facebook ve Twitter gibi platformlarda yerel etkileyiciler aracılığıyla paylaşıldı.

Shorty Ödülleri

Shorty Ödülleri aracılığıyla görüntü

Daha ne?

Häagen-Dazs, hedef kitleyi posta kodlarına göre bölümlere ayırarak ve son derece hedeflenmiş içeriği paylaşarak fazladan yol kat etti.

Häagen-Dazs, hiper yerel etkiden yararlanarak, New Yorklulara bu yaz ne yaparlarsa yapsınlar, bir küvet Häagen-Dazs almanın her şeyi daha tatlı ve daha iyi hale getireceğini hatırlatmayı başardı.

Kampanya, 14,3 milyondan fazla gösterim ve 27.400'ün üzerinde sosyal etkileşim toplayarak büyük bir başarı elde etti.

Çıkarım: Häagen-Dazs'ın influencer kampanyası, yerelleştirilmiş influencer pazarlamasının gücünün en iyi kanıtıdır. Alaka düzeyinin başarılı bir influencer pazarlama kampanyasının anahtarı olduğunu hatırlatır.

SSS

S1. Influencer pazarlama kampanyalarının bazı iyi örnekleri nelerdir?

C. Influencer pazarlama kampanyalarının en iyi örneklerinden bazıları şunlardır:

 • Dunkin' Donuts'ın Ulusal Donut Günü kampanyası
 • Absolut Vodka'nın “Dünya Gezegeninin Favori Votkası” kampanyası
 • Mercedes'in Kurt Köpek Loki ile işbirliği
 • Duane Reade ve Walgreens Mağazalarında Häagen-Dazs BOGO promosyonları

S2. Influencer pazarlama kampanyaları nelerdir?

C. Bir etkileyici pazarlama kampanyası, bir veya daha fazla marka hedefine ulaşmak için ilgili etkileyicilerle ortaklık kurmayı içerir. Bunlar, marka bilinirliğini artırmayı, otorite oluşturmayı, marka bilinirliğini artırmayı ve yeni müşteriler bulmayı içerebilir.

S3. Başarılı influencer pazarlama kampanyalarını nasıl oluştururum?

C. Bir etkileyici pazarlama kampanyası oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Hedeflerinizi ve bütçenizi değerlendirin
 • Doğru etkileyiciyi/insanları bulun
 • Etkileyici bir strateji ile gelin
 • Influencer'ın işini yapmasına izin verin
 • Kampanyayı inceleyin ve optimize edin

İlham almak için etkileyici pazarlama kampanyası örneklerimize de bakabilirsiniz.

S4. Etkileyenlere bazı örnekler nelerdir?

C. Etkileyenlere birkaç örnek:

 • kim Kardashian
 • Taylor Swift
 • PewDiePie
 • Justin Bieber
 • Chris Burkard
 • Cristiano Ronaldo
 • Beyonce

S5. Influencer pazarlamasını hangi markalar kullanıyor?

A. Influencer pazarlaması herkes içindir. Her büyüklükteki ve çeşitli nişlerdeki markalar, bu pazarlama taktiğini kullanarak büyük işler başarabilir. Öyleyse, etkileyici pazarlamanın bu başarılı örneklerini kullanın ve bir sonraki kampanyanızı planlayın.

Etkileyici Pazarlama Kampanyalarıyla Erişiminizi Genişletin

Etkileyici pazarlama kampanyalarının bu örnekleri, bir markanın doğru etkileyicilerle ortaklık yaparak ne kadar fayda sağlayabileceğini kanıtlıyor.

İnsanlar, satın alma kararlarıyla ilgili tavsiyeler ve görüşler için sürekli olarak etkileyicilere bakıyor. Dolayısıyla, bu dijital pazarlama stratejisinden yararlanmazsanız çok şey kaçırmış olursunuz.

Etkileyici pazarlama, marka bilinirliğini artırmanıza, markanızı yeniden konumlandırmanıza, yeni müşteriler bulmanıza ve satışları artırmanıza yardımcı olabilir.

Daha ne?

Akıllı oynarsanız, etkileyici pazarlamanın avantajlarından cebinizde bir delik açmadan yararlanabilirsiniz.

Öyleyse devam edin ve kendi etkileyici pazarlama kampanyanızın çarklarını harekete geçirin. İlham almak için bu etkileyici pazarlama kampanyası örneklerini kullanın.

Başlamakla ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Lütfen düşüncelerinizi yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorumunuzu Bırakın